Tak máme po premiéře!

Logo divadelního festivalu  Hanácký divadelní máj

Ještě než se vrátíme k premiéře upozorňujeme, že v druhé polovině února konkrétně 20.2. pořádáme divadelní ples. Program plesu už není tajemstvím. Budeme společně s napětím očekávat "Copak to má karkulka v košíčku". Tímto vás všechny srdečně zveme do sokolovny v Brodku u Přerova, kde se ples uskuteční. Slavnostní zahájení bude pravděpodobně jako obvykle ve 20.30 hod.


Ples 2010

Jak už bylo řečeno období nervozity, napětí a obav jak dopadne premiéra skončilo. Kdo má z premiéry větší obavy? Herci nebo režisér. Určitě všichni. Je to kolektivní dílo. Přeje jenom, ale herec se strachuje o svůj herecký výkon. Zvukař Zvukař, aby včas zareagoval. A režisér? Ten má obavy za všechny. On respektive ona, je ta, která celé představení připravuje a řídí. Všichni učinkující mají především plnit její pokyny. Drobnou chybu herce (a že jich je) neznalý divák ve většině případů ani nezpozoruje. Kdežto režisér v zákulisí tiše trne a nejraději by kolikrát v dané chvíli byl raději někde úplně jinde.

Pak přijde závěrečná opona a nikdo z diváků ani herců neslyší tu hroznou ránu, která se ozve ze zákulisí. To paní režisérce spadl kámen ze srdce. Potlesk, jedna opona, stále potlesk, druhá opona a znovu a znovu. A to je jediná odměna, která se režisérce i všem učinkujícím za jejich úsilí dostane.

Jak své pocity vyjádřila paní režisérka si můžete přečíst právě teď.


„Ryba ve čtyřech“, premiéra očima režiséra

Ryba ve čtyřech

Konečně! Za půl hodiny začíná představení. Jsme opravdu připravení? Všechny rekvizity jsou na svých místech, na poslední chvíli přišívám závěs na jevišti, ostatní herci dolaďují svůj zevnějšek. V zákulisí vládne zvláštní atmosféra. Zdá se mi, že všichni mají pochybnosti o úspěchu představení, ale dělali jsme na tom několik měsíců, musíme to prodat. Sama sebe přesvědčuji, že v základní konstrukci příběhu není žádná zásadní chyba. Musím něco udělat, aby se herci trochu uvolnili, ale co?

Nakonec to diváci udělali za mě. Zhasíná se v zaplněném sále, zní první tóny úvodní hudby, osvětluje se jeviště je čas jít a diváci se opravdu baví dokonce i na místech, kde jsme to vůbec nečekali. Kam se hrabe ta poslední mizerná generálka. Cítíme diváckou zpětnou vazbu a to nám dává chuť do hry.

Tak přece jenom jsme se nad přípravou „Ryby ve čtyřech“ netrápili zbytečně!

Přátelé, kteří nám chodí po skončení představení gratulovat do zákulisí, nemusí vůbec sdělovat své pocity, na tvářích je jim vidět, že se dobře pobavili, usmívají se, vypadají šťastně. Kouzlo divadla žije!

Liběna Hasová

Zde si můžete stáhnout program a plakát ke hře ryba ve čtyřech


Co o nás napsali jinde ?

Přerovský deník 25.01.2010


Noviny Noviny Maska