DRAmatický Kroužek má po premiéře

Blbec k večeři

V neděli 10. února 2013 se předvedli v brodeckém kině členové dramatického kroužku se svým pohádkovým vyprávěním Setkání u Aničky. Vyprávěním, na které jsme se připravovali téměř půl roku na pravidelných pondělních schůzkách. Poslední dny nám však přidávaly chmury na tvářích, neboť polovina souboru onemocněla chřipkou. Přesto snad tato nepřízeň osudu kvalitu představení příliš nepoznamenala a mladí herci se snažili ze všech sil, aby diváky pobavili. Zejména ti nejmladší diváci s nadšením sledovali, jak děti potěšily svou nemocnou kamarádku Aničku svou medicínou. A tou byly dvě pohádky a písničky. A tak jsme mohli vidět, jak se Karkulka nezalekla vlka i jak si Jeníček s Mařenkou udělali ze zlé Ježibaby topinku.

Již tradičně bylo publikum úžasné, nechalo se strhnout dějem, reagovalo na příběh, a tak připravilo souboru tu nejhezčí odměnu – krásný závěrečný potlesk.

Závěrem malé vysvětlení některým rodičům našich herců, proč musí i oni platit vstupné (myslím, že vstupné 20 Kč v dnešní době je spíše symbolické). Náš soubor pracuje jako ochotnický, tzn. nikdo (ani já, moje kolegyně, či členové „velkého“ souboru) nedostává za svou práci finanční odměnu, děláme to z lásky k divadlu, s představou předat ji další generaci. Přesto však máme náklady na pořízení kulis, drobné pamlsky pro děti na zkouškách, přepravu na soutěže, pronájem kina na vystoupení apod. Doposud jsme od rodičů nevybírali žádný poplatek za kroužek (v Přerově se vybírá za dramatický kroužek 500 Kč, v Olomouci 1000 Kč). Proto si myslím, že není na místě, aby se rodiče cítili ukřivděni, když si musí koupit vstupenku na představení, kde vystupuje jejich dítě. Pokud však máte jiný názor, podělte se s námi o něj. Organizačně není náročné zavést kurzovné, a pak budou moci rodiče přijít na představení zdarma.

Za DRAmatický Kroužek

Jitka Navrátilová, vedoucíDRAmatický Kroužek vás zve na premiéru!

Ještě než si budete moci přečíst vyjádření režie po proběhlé premiéře hry "Blbec k večeři" chtěli bychom vás pozvat na premiéru představení tentokráte "divadelního potěru", členů DRAmatického Kroužku při DS J. K. Tyl v Brodku u Přerova.

Setkání u Aničky

Několik obrázků z přípravy představení.


A nyní ohlédnutí za minulým víkendem…měsícem…čtvrtrokem…

Blbec k večeři

Premiéra a repríza! Ten skvělý pocit, že jsme opět dokázali z písmen na papíru scénáře stvořit příběh a příjemně jím pobavit přes tři sta diváků, mě hřeje u srdce. Myslím, že jsme nezklamali jejich očekávání, že nám hojně tleskali, smáli se a s nadšením mluvili jak o hře, tak o úžasných hereckých výkonech Martina Šmídy v roli Blbce, Jiřího Urbana co by Pierra, Františka Procházky, zkušeného doktora Archambauda, Karla Kratochvila, alias Koně, Tomáše Klvani, „pouze“ Leblanca a skvělém sekundování Anety Šmídové, Christine, manželky Pierra a Moniky Janáčkové, Marlene, Pierrovy milenky. Příjemně pobavil při děkovačce i vstup Jiřího Procházky, prostopášného Neneauxe, kulisáka a osvětlovače v jedné osobě a Michaely Kovářové, Charlottky, manželky Koně, jinak naší nenahraditelné nápovědy. K úspěchu velkým dílem přispěla scéna Evičky Šmídové a kostýmy Miroslavy Šmídové a samozřejmě zvuk s efektem telefonních hovorů Jiřího Urbana a Jana Navrátila.

Blbec k večeři

„Blbec k večeři“ Francise Vebera je komedie chronicky známá a velmi často hraná. Byla to výzva zkusit si to také. První úspěch máme za sebou! Teď se ale musíme pokusit pomyslnou lať udržet a obstát i na cizích jevištích. Jsem přesvědčená, že naše poctivě budované situace budou fungovat i jinde. Sami víme, že máme ještě rezervy, ještě máme kam jít a co zlepšovat, ale vím, že máme našlápnuto dosti dobře.

Moc ráda sleduji proces, kdy postava ožívá. Herec se snaží vystihnout její charakter, učí se pohybovat, mluvit, navazovat vztahy, vytvářet situace, je manipulován režisérem, dokud není jeho postava schopna samostatně žít svůj příběh a srozumitelně jej předat divákům. Ani tentokrát to nebylo jiné. Jen jsme byli bohatší o zkušenosti z našeho zářijového minisemináře, který u nás vedla skvělá divadelní lektorka a úžasná osobnost Marie Kotisová. Přišlo několik měsíců hledání, hodin dřiny, výměny názorů, někdy i ostrých diskusí a nekonečných kompromisů, kdy jsme si všichni občas hrábli hodně hluboko a pochybovali, že takový kus zvládneme. Tyto pochybnosti ale vystřídaly okamžiky naděje, když se hercům dařilo situace zahrát tak, že nám při zkouškách smíchy tekly slzy a bolela nás břicha, zvláště pak, když zapojili svoji úžasnou schopnost improvizace.

Bylo moc fajn režírovat tuhle partu lidí. Houževnatost, trpělivost, spolupráce a odpovědnost, s jakou herci i realizátoři scény přistupovali, byla obdivuhodná a zaslouží obrovskou pochvalu!

Za DS J.K.Tyl v Brodku u Přerova

Eva Procházková, režisérPozvání na premiéru!

Divadelní soubor J.K.Tyl srdečně zve všechny své příznivce na premiéru komedie Francise Vebera „Blbec k večeři“.

Blbec k večeři

„Blbec k večeři“ je jednou z chronicky známých komedií francouzského autora Francise Vebera (Uprchlíci, Otec a otec, Drž hubu!).

Sáhla jsem po tomto titulu především ze dvou důvodů. Za prvé je to úžasná komedie a za druhé vyžaduje především pánské obsazení. Protože po pohádce „Lví král“ došlo v souboru k výraznému množení „zvěře“ a naše herečky, nyní úspěšné matky, se mohou chlubit krásným potomstvem. V souboru nám přibyla čtyři mláďátka. Tři holčičky (Emminka Šmídová, Štěpánka Urbanová, Ellenka Bezroučková) a jeden chlapeček (Bertík Hruška).

A o čem tato hra je ?

Přátelé z vyšších vrstev pořádají každou středu večeři, kde zvou vytipované blbce, mající zvláštního koníčka a na jejichž účet se pak celý večer baví. Jak se říkává: „ Blbec ve vlastních řadách vydá za celou nepřátelskou divizi.“ To na vlastní kůži pocítí jeden z hostitelů, který náhle postižen houserem, neplánovaně stráví večer doma se „svým blbcem“. „ Blbec“ v úporné snaze svému hostiteli pomoci, zprvu od bolesti, poté s hledáním manželky, způsobuje svou bezelstnou hloupostí jednu komplikaci za druhou a roztáčí tak kolotoč neuvěřitelných situací a nečekaných zvratů.

Naším cílem není diváky touto konverzačně situační komedií umravňovat, i když to tak chvílemi vypadá. Nemáme se smát hloupým lidem, protože i oni navzdory své inteligenci mohou být hodní a snaživí, ale že i nám se může stát, že blbcem zůstaneme my sami. Škodolibost v nás přece jen v závěru dostane za své!

Doufáme, že se příjemně pobavíte, smíchy protřepete své bránice a procvičíte mimické svaly v obličeji, jako se to dělo nám při zkoušení této hry.

Za DS J.K.Tyl v Brodku u Přerova

Eva Procházková, režisérNaše přírůstky:

Hruštičky
Hruštičky Hruštičky
Ellinka s maminkou
Hruštičky Hruštičky
Emminka
Hruštičky Hruštičky
Štěpánka
Hruštičky Hruštičky

Několik obrázků z přípravy představení.


Další odkazy

program ke hře "Blbec k večeři"

Plakát ke hře Blbec k večeři

Zobraz fotogalerii


Maska Maska

Napište nám svůj názor do návštěvní knihy nebo do fóra.