Pozvání na premiéru!

Divadelní soubor J.K.Tyl srdečně zve všechny své příznivce na premiéru komedie Francise Vebera „Blbec k večeři“.

„Blbec k večeři“ je jednou z chronicky známých komedií francouzského autora Francise Vebera (Uprchlíci, Otec a otec, Drž hubu!).

Blbec k večeři

Sáhla jsem po tomto titulu především ze dvou důvodů. Za prvé je to úžasná komedie a za druhé vyžaduje především pánské obsazení. Protože po pohádce „Lví král“ došlo v souboru k výraznému množení „zvěře“ a naše herečky, nyní úspěšné matky, se mohou chlubit krásným potomstvem. V souboru nám přibyla čtyři mláďátka. Tři holčičky (Emminka Šmídová, Štěpánka Urbanová, Ellenka Bezroučková) a jeden chlapeček (Bertík Hruška).

A o čem tato hra je ?

Přátelé z vyšších vrstev pořádají každou středu večeři, kde zvou vytipované blbce, mající zvláštního koníčka a na jejichž účet se pak celý večer baví. Jak se říkává: „ Blbec ve vlastních řadách vydá za celou nepřátelskou divizi.“ To na vlastní kůži pocítí jeden z hostitelů, který náhle postižen houserem, neplánovaně stráví večer doma se „svým blbcem“. „ Blbec“ v úporné snaze svému hostiteli pomoci, zprvu od bolesti, poté s hledáním manželky, způsobuje svou bezelstnou hloupostí jednu komplikaci za druhou a roztáčí tak kolotoč neuvěřitelných situací a nečekaných zvratů.

Naším cílem není diváky touto konverzačně situační komedií umravňovat, i když to tak chvílemi vypadá. Nemáme se smát hloupým lidem, protože i oni navzdory své inteligenci mohou být hodní a snaživí, ale že i nám se může stát, že blbcem zůstaneme my sami. Škodolibost v nás přece jen v závěru dostane za své!

Doufáme, že se příjemně pobavíte, smíchy protřepete své bránice a procvičíte mimické svaly v obličeji, jako se to dělo nám při zkoušení této hry.

Za DS J.K.Tyl v Brodku u Přerova

Eva Procházková, režisérBlbec k večeři

Několik obrázků z přípravy představení.


Další odkazy

program ke hře "Blbec k večeři"

Plakát ke hře Blbec k večeři

Zobraz fotogalerii


Ohlédnutí za premiérou 2011!


Všechno pro ženy

V předvánočním čase jsme uvedli premiéru našeho nového kusu s názvem "Všechno pro ženy".

Pani režisérka (Liběna Hasová) tentokrát sáhla po hře Miro Gavrana, známého chorvatského autora, režiséra a spisovatele, "Všechno pro ženy".

Vše o ženách je tragikomický pokus o ztvárnění ženského života a úmyslně zkreslený pohled na tzv. úděl ženy. Na jevišti se odehrává několik linií a úrovní příběhu, které spolu přímo souvisí a ovlivňují se.

Divákovi je prezentován například konflikt mezi sestrami, který již dávno ztratil význam, touha vlastnit druhého člověka, pracovní vztahy plné přetvářky nebo krutý dětský svět. Vše je však předváděno s určitou lehkostí a sehrané herecké partnerky vás zcela jistě dokážou rozesmát, donutit k zamyšlení a případné slabší povahy mohou i nějakou tu slzu uronit.


Vse pro zeny

Záznam premiéry představení "Vše pro ženy" ze dne 17.12. 2011.

Videoukázka

Ukázka

A kdy se to odehrálo?

Premiéra byla v soboru 17. prosince 2011 v 19.00 hod. v kině v Brodku u Přerova.

První repríza se uskutečnila o den později tj. 18.12. v 17.00 hod tamtéž.


Příště budeme, pokud budete mít zájem, hrát u vás.


Všechno pro ženy

Jaké jsou pocity režiséra po premiéře?

„Ano, měli jsme letos premiéru, zase jsme to dokázali.“ Vstávám od vánočního stromečku a jdu pro fotky z představení, abych se pochlubila přátelům. Uvědomuji si najednou, jak je to příjemné, když si můžeme povídat o věcech, které se nám povedly, o které jsme se snažili během celého roku. Je nám moc hezky. Vánoce 2011 se povedly i beze sněhu. Scházíme se s přáteli, kteří nás respektují, fandí nám a těší se z našich úspěchů.

Letos byla příprava premiéry opravdu náročná. V létě jsem začala chodit do práce, navíc soubor se připravoval během zkoušek na celostátní soutěž s pohádkou, kterou jsme uvedli v loňské divadelní sezóně. Co zažívá režisér při přípravě představení, se dá popsat snad jenom jako sebezničující vášeň. Vzrušení z možnosti tvořit vám nedá ani v noci spát a když přece jenom usnete, spánek vám zeberou pochybnosti: „Dělám to špatně, nevyjde to, neudržíme pozornost diváků, bude to ostuda. Co můžu udělat ještě pro to, aby představení dobře dopadlo?“ Letos jsem si ukrojila příliš velký krajíc, ale Miro Gavran je skvělý autor a jeho představení „Vše o ženách“ mě uchvátilo svou upřímností. Pracuji jen s třemi herečkami, které musí odvyprávět pět příběhů, které se vzájemně prolínají. Během představení se ženy 15x převlékají, aby se staly tu dětinskými důchodkyněmi, tu rozkošnými děvčátky. Ustarané matky toužící po úspěšné kariéře a osamělé učitelky hledající upřímné přátelství se střídají na jevišti se sestrami, které před lety rozdělil jeden muž.

„Budete to ještě někde hrát? Rádi bychom to představení viděli.“ Říkají přátelé, když mi vracejí fotografie. Těší mě jejich zájem a, i když vím, že je těžké udržet úroveň představení během repríz, s úsměvem odpovídám: „Doufám, že ano, budeme se o to snažit. Není to dokonalé divadlo, ale má o čem vyprávět a také mě vždycky dostanou lidi, co dokážou tvořit bez nároku na honorář.“


Liběna Hasová

Co o nás napsali jinde?

Všechno pro ženy

Další odkazy

program ke hře "Všechno pro ženy"

Plakát ke hře Vše o ženách

Zobraz fotogalerii


Maska Všechno pro ženy

Napište nám svůj názor do návštěvní knihy nebo do fóra.


Maska